Ortakoy

İstanbul’un eski semtlerinden biridir Ortaköy, farklı kültürlerin karması bir yapıya sahiptir.  Türk, Rum, Ermeni ve Yahudi topluluklarının iç içe yaşayabildikleri, kendi kültürlerinden izler bıraktığı bu sahil semtine gelin bir de bizim penceremizden bakın.

Günümüzde Ortaköy, sahil boyunca barındırdığı kafe ve restaurantlarla, kendine özgü pazarıyla yerli ve yabancı misafirlerinin ilgisini oldukça çekmekte, özellikle de akşamları boğazın rengarenk ışıklarıyla manzarayı izleyenleri büyülemektedir.
Hele bir de ismi ile bütünleşen kumpircileri yok mu. Anlatırken bile insanın burnuna sıcak patates ve waffle kokusu gelmiyor dersek yalan söylemiş oluruz. Kendinizi insanlarının akış yönüne bıraktığınızda arnavut kaldırımı sokağından denizi görmeye başlarsınız. Solda yan yana dizili kumpircilerinden kumpirinizi alıp, sokakların atmosferine kapılarak yürümeye devam ettiğinizde boğazın yanıbaşında bulursunuz kendinizi.
İster cafe ve restaurantlarında gönlünüzce oturup çayınızı kahvenizi içip, yemeğinizi yiyin, isterseniz de uygun bulduğunuz bir köşede salaş bir şekilde ortamın tadını çıkarın alacağınız haz paha biçilemez.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *